Најпрво ја топеме чоколадата на пареа. Во еден сад ставаме мед, путер од кикирики, овесните снегулки, сечените лешници и полеваме со чоколадата. Мешаме се заедно и правиме бомбици. Ги ставаме на кратко во фрижидер, а за тоа врема ја топиме чоколадата со 1 лажица зејтин. Малку да олади и ги валкаме бомбиците во чоколадата, а одозгора ставаме сечени лешници. Потребно е барем кратко да се држат во фрижидер и потоа можат да се служат. Отидоа за едно служење.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови