Подготовка:

1. Во блендер ставете ги овесните снегулки, лешниците и семките од тиква. Изблендирајте да се добие смеса како брашно.

2. Во сад со вилушка испасирајте ја бананата. Додајте ја изблендираната смеса, ситно сецканите урми и какаото. Измешајте убаво.

3. Од смесата формирајте бомбици. Ставете ги во фрижидер малку да се стегнат.

Од овие дози излегоа 12 бомбици.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани