Прво во нелеплива тава на умерен оган го тостираме сусамот.
Додека е топол го додаваме во садот со локум, кој од топлината ќе омекни.
Додаваме некоја капка лимон и по желба шеќер во прав.
Месиме со рака до изедначување на смесата.
Потоа со влажни раце формираме бомбици.
Ги декорираме со растопено чоколадо.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани