Испечати

Бомбици со локум и сусам

Бомбици со локум и сусам

Состојки

  • 100гр локум
  • 80-100гр тостиран сусам
  • 1 лажица шеќер во прав
  • некоја капка лимон
  • 50гр црно чоколадо
  • 1 лажиче масло

Подготовка

Прво во нелеплива тава на умерен оган го тостираме сусамот.
Додека е топол го додаваме во садот со локум, кој од топлината ќе омекни.
Додаваме некоја капка лимон и по желба шеќер во прав.
Месиме со рака до изедначување на смесата.
Потоа со влажни раце формираме бомбици.
Ги декорираме со растопено чоколадо.