Подготовка:

1. Во сад ги ставаме испасираниот батат, растопен путер, цимет, шеќерот во прав, мелени ореви и мелени кекси. Убаво соединуваме со рака.
2. Ја ставаме смесата во фрижидер да отстои 30 минути, па формираме бомбици, кои ги обложуваме со чоколадни мрвици. Ги ставаме во хартиени кошнички и послужуваме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани