Подготовка

1. Во суво големо тенџере се става брашното и на средна температура со постојано мешање се печи додека добие жолта боја.

2. Се додава 2 кг топла вода и се меша убаво да се соедини. Потоа се додава уште литар и пол вода и се остава да вари на средна температура, околу 30на минути, притоа често се меша.

3. Се додава шеќерот, кој можи да го додавате или одземате во количина спрема ваш вкус и доколку има потреба се додава уште половина литар вода (зависно колку испарила со варењето).

4. Така се вари уште 10-15 минути и се остава да лади до степен кога ќе ставите прст во течноста да не жежи, ами да е пријатно топло. Тогаш се зема дел од течноста во една чаша и се раствора со квасецот колку можи подобро и се истура во тенџерето. Се покрива со платнена крпа и се остава преку ноќ да ферментира.

5. Пожелно е да ја спремите навечер за утрото да ја соберите во шишиња. Деновите кога ја правев беа ладни, па јас ја собрав дури попладнето. Се чува во фрижидер, со тајност отприлика една недела.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови