Брашното се меша заедно со пецивото и мелените ореви. Се додава шеќерот во прав. Ладниот путер се сече на парчиња и се додава во смесата. Се додаваат и јајцето, циметот, ванилата и солта и се меша се заедно. Се остава во фрижидер преку ноќ.
Другиот ден се загрева рерната на 200 °С . Се размесува 3мм тенко тесто. Со овална форма се вадат колачите и се редат на плех на кој има фолија за печење.
Тенко се премачкува со жолчка од јајце и се ставаат половинките од оревите.
Се печат 12 мин.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови