Подготовка

1. Мелените колачиња ги мешаме убаво со путерот. Смесата ја истураме во калап за чизкејк (23цм). Натапкуваме убаво на дното и го оставаме калапот да се стегне во фрижидер.
2. Крем сирењето го матиме со шеќерот во прав и ванилата. Слатката павлака ја матиме во посебен сад. Изматената слатка павлака ја додаваме кај крем сирењето, ги додаваме зачините и меласата. Матиме кратко со миксер, за да се соедини смесата.
3. Го додаваме филот во калапот за чизкејк и израмнуваме убаво. Оставаме во фрижидер преку ноќ.
4. Го вадиме чизкејкот од калап на чинија и декорираме по желба. Јас изматив околу 100 мл слатка павлака (можеби малку помалце). Декорирав со слаткарски шприц, а потоа додадов свежо нане, зрна од калинка, кршени бонбончиња и божиќни колачиња. На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани