Божиќните јадења и пијалоци не мораат да бидат лоши и не толку здрави. Понекогаш по обилен оброк Ви треба вкусен чај кој ќе помогне во варењето на храната.

Преземи го рецептот во PDF

Состојки

  • 1 литар вода
  • 4 кесички “црвен” чај по избор – на пр. шумско овошје, брусница, хибискус, или брусница и калинка
  • 1 мало стапче цимет
  • 1 една голема кришка лимон
  • Сируп од цреши

Вид на оброк: Пијалок
Комплексност: Лесно
Лица: 4
Време на подготовка: до 30 мин.

За подготовка на овој рецепт користиме Делимано Касерола.

Подготовка

Чекор 1: Сварете чај како што тоа го правите обично, а потоа додадете го стапчето цимет, една кришка лимон и засладете го со сируп од цреши по вкус. Сервирајте го жежок со уште една кришка лимон.

СОВЕТ: Навалете се и уживајте во чајот откако ќе ги испратите гостите.