За тестото:
Јајцето малку сварете го на пареа, па заедно со другите состојки направете тесто. Ако е потребно, ставете и лажица, две шербет.

За филот
Сите состојки, освен маргаринот, сварете ги на пареа, па кога ќе се олади измешајте ги со измиксаниот маргарин.
Од тестото земајте парчиња со големина на орев и формирајте половинки школки со помош на калапче.
На секоја втора половинка ставете од филот со помош на шприц и затворете со друга половинка. Можете да ги украсите со украсно бонбонче.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани