Испечати

Бисерни школки

Бисерни школки

Состојки

 • Тесто
 • 2 шољи мелени бисквити со путер
 • 1 шоља мелени ореви
 • 1 шоља шеќер во прав
 • 1 јајце
 • рум по вкус
 • Фил
 • 1 јајце
 • 2 жолчки
 • 6 лажици шеќер во прав
 • 1 лажица брашно
 • 2 лажици млеко
 • 50 гр чоколадо
 • 200 гр маргарин

Подготовка

За тестото:
Јајцето малку сварете го на пареа, па заедно со другите состојки направете тесто. Ако е потребно, ставете и лажица, две шербет.

За филот
Сите состојки, освен маргаринот, сварете ги на пареа, па кога ќе се олади измешајте ги со измиксаниот маргарин.
Од тестото земајте парчиња со големина на орев и формирајте половинки школки со помош на калапче.
На секоја втора половинка ставете од филот со помош на шприц и затворете со друга половинка. Можете да ги украсите со украсно бонбонче.