Корпињава претежно ги правам со црно чоколадо, но овој пат употребив бело.
Подготовката е едноставна освен ако нешто тргне наопаку со квалитетот на чоколадото, посебно ако користите бело.

1. Во сад на пареа се топи искршеното чоколадо со путерот и кога ќе се изедначи смесата се додава прав шеќерот, сокот од портокал и лешниците.
2. Од добро измешаната смеса се полнат хартиени корпиња (средна големина или какви сакате) и насредина на секое корпе се става брусница.

Корпињата се ставаат во ладилник да се стегнат, па после внимателно се отстранува хартијата и остануваат само корпињата.
Ова е половина доза од која добив 16 корпиња.
Наместо лешници може да се стават ореви, бадеми, индиски ореви,
суво грозје ... било што сакате ... на здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани