Подготовка

1. Кокосот, кокосовото брашно, солта, млекото, јаворовиот сируп, малините и 80г кокосово масло ставете ги во тенџере на оган. Загревајте и мешајте на средна температура, додека не добиете еднолична смеса. Малините може, но не мора претходно да ги одмрзнувате. Со мешањето треба да се разгмечат убаво. Кога смесата е соединета, по желба може да додадете малку розова боја. Јас додадов на врвче на лажичка. Може да се додаде и екстракт од малина.
2. Во долгнавест калап (околу 30цм) наместете хартија за печење. Ставете ја смесата во калапот и стиснете ја убаво. Ставете го калапот 2-3 часа во замрзнувач.
3. Извадете го калапот, со помош на хартијата извадете ја смесата и исечете на долгнавести парчиња.
4. Јас растопив околу 250г темно и 250г бело чоколадо и ги обложив со по два слоја чоколадо. Доколку не ги сакате толку чоколадести, растопете помала количина чоколадо. Може и да ги мацнете во чоколадо само од една страна. Оставете ги додека да се стегне чоколадото. Декорирајте по желба и послужете. На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани