1. Во тава со капак се реди месото (батаците цели, а свинското сечено на помали парчиња) и целиот зеленчук околу него и печурките цели, а не сечкани
2. Мешавината од зеленчук (замрзната) се додава подоцна (иако јас ја ставив веднаш со целиот останат зеленчук
3. Се зачинува, се полева со белото вино и водата, маслото и се покрива со капакот и се става во загреана рерна на 220 С да се пече околу 100 минути

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани