Загрејте ја рерната на 200 ° Ц и подгответе сад за печење со хартија за печење.
Измијте ги и исушете ги слатките компири. Исечете ги компирите на половинки и издлабете ги со нож за да го скратите времето за печење.
Во зависност од големината, на компирите им се потребни 40-60 минути за да се испечат. Тие треба да бидат убави и меки.
Додека компирите се печат, загрејте тенџере на шпоретот и додајте го спанаќот со малку вода (или масло). Додадете во него малку пармезан и крем сирењето. Зачинете со бибер и сол.
Кога слатките компири се испечени, извадете ги од рерната и со лажица направете вдлабнатинки (извадете ги средините). Прилагодете го шпоретот на 100 ° Ц.
Здроби ја слатката маса од компири и додадете ја во спанаќот. Смачкајте го фета сирењето со рацете и додадете го исто така.
Сега пополнете ги корите од компири со смесата и врз нив изрендајте малку пармезан.
Ставете ги во рерна уште 10-15 минути додека не се стопи сирењето.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови