1. Сварете го оризот во ќесичката, спрема упатството, во зовриена вода со сол 15 мин. Оставете го да се цеди.

2. Во поголема тава ставете го младиот кромид исечкан заедно со меленото месо и пржете додека се зготви месото.

3. Потоа додадете го оризот, беби спанаќот (може и да го кинете ако сакате зависно колку е голем) и зачините.

4. Откако убаво се ќе се соедини, на крај додадете го бешамелот. Кратко запржете додека исто така и тој се соедини и сервирајте веднаш додека е топло.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови