1. Сите состојки за филот се мешаат заедно и со оваа смеса се филуваат корите
2. Се редат корите по две и секоја од нив се попрскува со смесата од вода и масло за јадење
3. Врз втората кора се става од филот и се виткаат ролати
4. Се сечат ролатите на помали парчиња
5. Се става малку маргарин озгора, може парченца, а може и растопен маргарин
6. Се пече во загреана рерна на 200 Ц околу 20-30 мин
Шербет
1. Зоврива водата, сокот, шеќерот и ванилата и со овој шербет се полева баклавата

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани