Превкусен, освежителен, вкусен десерт.

1. Во сад со помош на жица за матење, ги соединуваме сите состојки за тестото. Тестото го истураме во правоаголна тава за печење, 25-35 цм, која е танко премачкана и посипана со брашно.
Печеме околу 25 минути на 180 с. Испеченаат кора ја оставаме да се олади.

2. Потоа со алатка- круг од неа сечеме 14-16 кругови.

3. Сега земаме 8 чаши. На дното на секоја чаша ставаме по 1 кругче од тестото. По малку ги попрскуваме со сок од вишни.

4. Сега во тенџере ја ставаме течноста од одмрзнати вишни и капини (ова го користев јас, вие може да користите густи сок од вишни, шумско овошје). Додаваме шеќер и прашок за пудинг. Соединуваме убаво.
Вариме на тивок оган. Кога до пола е готово ги додаваме измиксаните вишни. Јас ги измиксав во Нутрибулет Вариме до крај, ќе добиеме сјајен и убав крем.

5. Нанесуваме во секоја чаша од малку подизладениот крем. Пак покриваме со кругче тесто и капнуваме неколку капки сок од вишни.
Повторно покриваме со кремот.

Некои ги декорираме со орев, со ливчиња нане... Оставаме десертот да одстои барем 1 час, па послужуваме. Јас правев од половина колична на состојки.

ПС. Остатоците кои остануваат од кората може да се искористат за правење бомбици, па да им се додаде малку сок од портокал, мелен орев, чоколадо...

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани