Замесуваме тесто од брашното, млаката вода,1 лажичка сол и сувиот квасец.
Оставаме да одмори околу половина час.
Тестото го делиме на два дела.
Од едниот дел формираме мали топчиња и ги редиме во плехче бр 28 обложено со хартија за печење. Од останатото тесто формираме големо топче и го ставаме во средината и доаѓа како цветче. Премачкуваме со масло.
Со чепкалка може да си направите дупчиња за декорација.
Оставаме да одмори уште 20тина минути и печиме на 200 степени околу 30 минути. Кога ќе биде печено го покриваме со крпа за да омекни кората 15тина минути. Чекаме да се излади и послужуваме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови