Вкусотија. 

Подготовка:

1. На многу тивок оган ги ставаме да се соединат путерот, чоколадото, слатката павлака. Јас шеќер не додадов. По вкус додадете шеќер.
2. Тргаме од оган и додаваме ликер. Промешуваме. Од кога смесата е изедначена додаваме сол, бадеми и мелени чоколадни бисквити. Наместо бисквити може да се користи и остаток од печено тесто за торта, кога правиме на пример мини тортички. Соединуваме. Сега формираме мињон бадеми. Оставаме на ладно 30 минути.
3. Подготвуваме ганаш за прелив. На тивок оган ги ставаме да се соединат слатката павлака и чоколадото. Убаво ги обложувам и ги декорираме со бланширан и тостиран бадем. Сервираме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани