Пиперките се чистат од семките, се редат во тепсија, се покриваат со алуминиумска фолија и се печат во рерна околу 15 минути колку да омекнат.
За дозата треба на три пати.
Модрите домати се печат, се лупат, потоа се мелат пиперките и модрите домати и се пржи смесата. Најпрво се става во тенџерето половина литар масло и се пржи смесата. Маслото се додава постепено повеќе пати по малку. Се пржи околу 1 и 45 минути. Пред да се извади се става сол по вкус

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови