Подготовка

Од наведените состојки замесете тесто. (Тестото не стасува)

Со помош на оклагија развлечете кора, дебелината на кората да биде околу 1 см.

Со нож исечите елка и дооформете ја елката со раце.

Елката ставете ја во тава за печење и печите на 200 степени околу 15 минути.

Белката изматете ја во цврст снег, додадете сок од лимон и постепено додадете го и шеќерот во прав. Додадете прехрамбена боја по желба.

Ставете од смесата за декорација во шприц и декорирајте ја елката

На здравје

Забелешка
Од оваа количина направив една елка, а останатото тесто го употребив за помали колачи.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани