Подготовка:

1. Доматите се мелат во нутрибулет. Се ставаат во голема шерпа и се вари околу 30 мин.
2. Се додават исчистените феферони, маслото, шеќерот, солта и биберот во зрно. Се вари уште 15мин со постојано мешање.
3. На крајот се додава исечканиот магдонос и се собира во врели тегли кои се завиткуваат во кебе на топло .

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани