1. Доматите се попаруваат со врела вода за да им се одвои лушпата. Се лупат се чистат од зеленото и се блендираат.
2. Во тенџере се ставаат да се варат. По 15 минути се додаваат морковите, киселината, шеќерот, солта, маслото. Со постојано мешање се вари уште 45 минути. Пред вадење се додаваат црниот бибер и фефероните претходно потпечени.
3. Топло се собира во топли тегли. Теглите се завиткуваат во ќебе и се оставаат да се изладат.
Чашата со која мериме за шеќерот е од 2 дл.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани