Подготвока:

1. Киселината, маслото, солта и шеќерта се зовриваат колку да се растопат солта и шеќерот. Па се излева врз претходно подготвената смеса. Се убаво се меша и се остава да отстои, со повремени промешувања. Јас ја оставив преку ноќ.
2. Се полнат теглите и се провриваат, за да се пастиризираат. Откако зовре водата, ги тргнав скроз настрана на шпоретот (на дрва) уште 10 мин. да стојат. Ги тргам од шпорет и го оставам да изладат во водата.

Од оваа доза 3 тегли.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани