Подготовка 
1. Со миксер на најмала брзина се мати млекото со јајцата. Маргаринот се топи, малку се оладува, па се додава на претходната смеса. Се мешаат брашното, пецивото, сода бикарбона, шеќерот и солта и сето заедно се соединува. Со мала кутлачка(40мл) се става смесата на загреано тавче и се прават палачинките. Кога ќе почнат да се прават меурчиња со помош на шпатула се превртуваат палачинките и се пржат од другата страна многу кратко. Се' на се' за една палачинка ви треба помалку од 1 минута. Палачинките се редат една врз друга, а меѓу нив се става од кремот. Се декорира по желба со малинки, слатко од јагоди...
2.Крем
Се става млекото да зоврие. Пред тоа се вади 100мл млеко и се мати со жолчките и нишестето. Се вари како пудинг. Се филуваат палачинките.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани