За подобар вкус: неколку тенко исечени листови сланина.

Ситно исецканиот кромид се пржи заедно со месото и оризот. Се додава Вегета, црвен пипер и бибер. Откако филот ке се потпржи, со една супена лажица се става на лозовите листови кои потоа внимателно се виткаат во топче и се редат во една тава за печење. Над сармите се ставаат листовите од сланина и се додава околу 300 мл вода. Вака подготвенита тава со сарми се става во загреана рерна на 200*С и се пече околу 50 минути. Добар апетит!

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално