Фичо ќе ни покаже како набрзина да направиме вкусно и здраво предјадење, Потаж од грашок.

Подготовка

Чекор 1: Наполнете го лонецот со вода, ставете го на јака температура и ставете ги исечканите целер и кромид да се варат. По 5 минути додадете ги грашокот и лукот. Кога ќе се сварат зеленчуците, изблендирајте директно во лонецот.

Чекор 2: Додадете ја млечната павлака за готвење и путерот. Оставете ја смесата да проврие.

Чекор 3: Сервирајте по желба, со рендан кашкавал или брускети!

СОВЕТ: Ова е уште една идеја за подготовка на грашок, кој е полн со фолна киселина и е одличен за цврстината на коските.