Фичо ќе подготви тестенини со сос од домати, маслинки, капари и туна. Одлични за летните денови!

Подготовка

Чекор 1: Тестенините сварете ги според упатството на кесичката, но 2-3 минути помалку.

Чекор 2: Лукчето исецкајте го и промешајте го со буковецот. Пропржете ги на маслиново масло околу 2 минути. Додадете ги капарите и масликните и повторно пропржете околу 2 минути. Додадете ги пелатите и босилекот и повторно оставете ги да се готват околу 2 минути.

Чекор 3: Додадете ја туната со маслото и убаво промешајте.

Чекор 4: Сервирајте!

СОВЕТ: Внимавајте да не ги преварите тестенините, бидејќи така нема да можат добро да го впијат сосот.