Денес ќе готвиме заедно со Катерина, готвач член на нашата веб-страница. Таа ќе подготви еден од нејзините најпопуларни рецепти, Летна карамел торта Шехерезада.

Лесна торта со бисквити, шлаг и пудинг, со збогатен вкус на карамел.

Подготовка

Чекор 1: Од млекото тргнете на страна 100 мл. и во него растворете ги пудинзите.

На тивок оган ставете го шеќерот да се истопи и да карамелизира со повремено протресување. Додадете ги преостанатите 750 мл. млеко да се спои со карамелот и да зоврие. Ставете ја измешаната смеса за пудинг во млекото со карамелот и варете додека да се згусне. Оставете го да се олади.

Чекор 2: Изматете го путерот кој бил на собна температура и соединете го со оладениот пудинг.

Изматете ја слатката павлака.

Чекор 3: Наредете еден ред бисквити, фил, слатка павлака, и повторете уште 3 пати.

Ние за декорација направивме форми од карамел на хартија за печење. Декорирајте за тортата и оставете во фрижидер да се стегне неколку часа.

Чекор 4: Сервирајте и декорирајте со карамел.

СОВЕТ: Кај оваа торта бисквитите не се топат во млеко бидејќи ќе омекнат од филот.