Говедското Чили е феномен во Америка – се организираат годишни панаѓури и фестивали со натпревари кој ќе го подготви најдобриот рецепт за ова јадење и конкуренцијата е многу голема!

Преземи го рецептот во PDF

Состојки

  • 500 грама мелено говедско месо
  • 1 говедска коцка за супа
  • 1 кромид
  • 3 чешниња лук
  • 1/2 конзерва домати
  • 1/2 конзерва црвен грав
  • 2-3 супени лажици лут чили зачин

Ќе ви треба и:

  • Сол, бибер и маслиново масло
  • Се служи со ориз и кисела павлака.

За подготовка на овој рецепт користиме Делимано Тава за пржење и Касерола.

Подготовка

Чекор 1: ВРЕМЕ Е ЗА СЕЧКАЊЕ: Ситно исечкајте ги кромидот и лукот.

Чекор 2: Пропржете ги лукот и кромидот во маслиново масло, потоа додадете го месото и пржете додека да се зацрвени.

Чекор 3: Додадете ги другите состојки како што е говедската коцка за супа, гравот, чилито и доматите од конзерва. Намалете го шпоретот и оставете сѐ заедно да крчка 10 минути.

Чекор 4: Го вариме оризот во солена вода додека да омекне и готови сме.

Чекор 5: Говедското чили се служи со ориз и кисела павлака!

СОВЕТ: Количината на кисела павлака која ќе ја употребите зависи од тоа колку луто сакате да биде – доколку сакате МНОГУ ЛУТО јадење, ставете повеќе чили, малку павлака. И уживајте!.