Фичо ќе ни даде предлози за десерт подарок во тегла. Одлична идеја за 8 март!

Подготовка

Чекор 1: Одвојте ги белките од жолчките. Белките изматете ги со шеќерот и додадете кора од 1 лимон. Жолчките ставете ги на пареа и додадете 4 лажици шеќер, виски и чоколадото. Оставете го кремот од жолчки да се олади.

Чекор 2: Во првата тегла на дното ставете крем од жолчки, над кремот коцки колач кој што го имате по дома, изматените белки, сируп од чоколадо и лушпи од бадем.

Чекор 3: За втората тегла: слатката павлака изматете, додадете го шумското овошје и промешајте со шпатула. Оставете во фрижидер да се стврдне.

Бисквитите со кората од портокал избендирајте ги во убав прав.

Бананите излупете ги, испасирајте ги и додадете малку сок од лимон да не потемнат.

Овесот ставете го во Ростерот, попрскајте со кафеав шеќер и потпечете во рерна.

Во теглата редете: банани, бисквити со портокал, шлаг од шумско овошје и на крај потпечен овес.

Чекор 4: За третата тегла ставете го корнфлексот на дното, суви колачиња измелени со суво овошје, подготвениот инстант пудинг, потпечен сецкан лешник и карамел.

Чекор 5: Подарете со љубов!

СОВЕТ: Теглите можете да ги декорирате со коноп, машни или да залепите етикети на нив.