Денес ќе готвиме заедно со Катерина, готвач член на нашата веб-страница. Таа ќе подготви еден од нејзините најпопуларни рецепти, Декоративни падобранци со ореви.

Мини падобранци со мелени ореви и фил од жолчки, со декоративен изглед и посебен вкус.

Подготовка

Чекор 1: Најпрво смелете ги оревите.

Во сад за матење ставете ги белките и матете ги со миксер. Постепено додавајте го шеќерот, лимоновиот сок и на крај мелените ореви. Убаво промешајте ја смесата. Доколку е многу течна, зависно од големината на јајцата, додајте уште малку мелени ореви.

Чекор 2: Смесата ставете ја во шприц и редете ги на хартија за печење. Сушете ги на тивко во рерна на 100 степени околу 30 минути. Треба да ја задржат бојата. По печењето оставете ги сосема да се оладат.

Изматете ја слатката павлака.

Чекор 3: За кремот во сад изматете го путерот и шеќерот во прав. Жолчките додавајте ги една по една се' додека смесата не се изедначи.

Чекор 4: Спојувајте по две форми со крем на средина и сервирајте.

СОВЕТ: Падобранците се вака многу декоративни, но доколку немате шприц, можете да вадите топчиња со мала лажичка.