Фичо ќе ни покаже рецепт за чоколаден ориз, десерт кој води потекло од Мексико.

Подготовка

Чекор 1: Во сад на рингла додадете ја водата да зоврие. Додадете го оризот и постојано мешајте да не се залепи и да не загори.

Чекор 2: Кога смесата ќе стане кашеста додадете го какаото, двете чоколади, шеќерот, солта, циметот и мускатното оревче. Доколку сакате поблаго, додадете уште шеќер. Намалете ја јачината на ринглата и мешајте додека не добиете единечна смеса. Кога водата ќе испари, додадете го млекото.

Чекор 3: За декорација изматете крем павлака.

Чекор 4: Сервирајте!

СОВЕТ: Овој рецепт можете да го јадете и топол во зима, и добро изладен во лето.