Џем кој ќе се најде на трпезата било за на лепче било за колачи...
- Исчистете ги вишните од семките, со блендер изблендирајте ги сосема или пак оставете малку да останат и поголеми парчиња - изберете вие.
- Ставете добиената кашеста смеса да се вари ставајки го шеќерот од кој ќе одвоите малку - 2лажици шеќер за да измешате со желинот.
Варете околу 15 мин, додадете го измешаниот желин со шеќерот (според самото упатство на паковањето, кај мене така пишуваше) и варете до саканата густина.
Соберете во теглите и толку.
Кратко и јасно, не одзема многу време.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани