Подготовка:

1. На оган се става тенџере со вода да се загрева.
2. Во тава се става масло, сецкан кромид и запржуваме. Се додава сецкана црвена пиперка. Се пржи додека да омекни. Потоа се додава доматно пире, зачини. Се додава и павлака за готвење и се крчка на најтивок оган 2,3 минути.
3. Во меѓувреме се ставаат њоките да се варат. Кога ќе испливаат на површината значи се готови.
Се ставаат кај подготвениот сос. Ако има потреба се става 2,3 лажици вода каде се вареа њоките. Убаво се се соединува и се става рендани от кашкавал. Промешуваме уште еднаш и сервираме топло јадење.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани