Со чаша извадете ја срединката од тост лебчињата. Во нелепливо тавче на средна температура загрејте малку маслиново масло. На загреаното масло пропржете ги кратко лепчињата од двете страни. Јајцата претходно скршете ги во мала чаша и така, ставете ги во вдлабнатината на лебот. Јајцето зачинете го со сол и бибер, по вкус. По неколку минути, кога белката малку ќе се стегне, превртете го лебчето (ако сакате убаво испржена жолчка, ако сакате ровка не го вртете лепчето). Сервирајте за појадок.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови