Белките ги делиме од жолчките. Во сад за матење со миксер ги матиме белките со шеќерот додека не се цврсти смесата. Потоа во садот ги додаваме жолчките една по една и мешаме со спатола со кружни движења од горе па надолу.
Исто на 3-4 пати во садот го додаваме и млекото додека мешаме со спатолата. На крај ги додаваме брашното и прашокот за пециво и мешаме секогаш внимателно со кружни движења.
Нелепливата тава ја загреваме и ја премачкуваме со путер. Од смесата за палачинките додаваме три лажици во средината од тавата, а една лажица вода распоредуваме по краевите од тавата. Тавата ја покриваме со капак. Печиме 1-2 минути, го тргаме капакот, ја превртуваме палачинката од другата страна, повторно додаваме една лажица вода по краевите на тавата, го ставаме капакот и повторно печиме 1-2 минути. Од смесата ислегуваат 3 палачинки.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани