На загреано масло ги запржуваме парчињата јагнешко месо.
Ги тргаме на страна.
Во истата маснотија ги пржиме ситно сецканиот кромид, морков, компир, пиперка.
Го додаваме и грашокот и така пржиме 3-4 минути
Зачинуваме и тргаме за кратко на страна.
Додаваме црвен пипер, магдонос, промешуваме.
Ги додаваме парчињата месо и сокот кој го пуштиле истите.
Соединуваме и додаваме вода колку да се покрие зајрето.
Крчкаме на тивко околу 1 час.
Сервираме топло.
Некои го додаваат тука варено јагнешкото месо, како и да се подготви многу е вкусен овој пролетен ручек.
По желба може да се додаде и свежо нане.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани