1. Јаболките со средна големина се лупат и им се вади средината.

2.Во секое јаболко ставате по една-две суви сливи без семка (зависи од големината на јаболкото), а од горе се мачкаат со мармалад. Може да биде од кајсии, шипки или по ваша желба.

3.Се редат во тава и се печат во рерна на 180С околу 1 час.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови