Компирите се лупат и се сечат на кругови и се пржат 5 мин. на врел зејтин. Кромидот ситно го сечкаме и го додаваме во тавата. Јајцата ги матиме и посолуваме. Испржените компири ги додаваме во садот со изматените јајца и ги ставаме во тава со загреан зејтин и го пржиме омлетот. Го сечиме на 8 дела и го ставаме во чинија за сервирање.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови