Шпагетите ставете ги да се варат во посолена вода.
Туната исцедете ја од маслото.
Кромидот исечкајте го на тенки прстени и ставете го да се пржи на врело масло. Откако ќе зацрвени, ставете ги доматите и пченката, додадете ореганото, посолете и набиберете. Оставете да се крчка на средна температура околу 5 минути па додате ја туната, се заедно убаво измешајте и оставете да се загрее околу 1 минута. Ставете ги сварените шпагети во сосот, измешајте убаво и послужете одозгора со нарендан пармезан.