Во овој период од годината по дворовите се редат трупчиња, дрвца, па еве и јас да наредам некое трупче во мојата кујна, ха,ха.
Eдноставни, ефектни, вкусни колачи.

Во една вангличка се соединуваат изренданото чоколадо, мелените ореви, румот
(кој не го сака може да го замени со сок од портокал), кората од портокал и еурокремот.
Убаво се измесува со рака.
Се зема од смесата со големина на орев, меѓу дланките се формира трупче долго одприлика по 5 цм, а широко по 1 цм.
Се валкаат во кристал шеќер.
Се редат на послужавник, нека одстојат 3-4 часа да се просушат, па се сервираат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани