Брзи и декоративни славски колачи. Најпрво белките се матат пенесто и се мешаат со другите состојки. Од смесата со калап срце се прават форми. Направените срциња се оставаат да стегнат преку ноќ во фрижидер и се прелеват со глазура.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани