1. Јајцата ги матиме и го додаваме брашното, водата и малку сол.
2. Изренданото чоколадо за готвење го додаваме во смесата.
3. Палачинките ги приготвуваме на истиот начин како и обични палачинки, во тава намачкана со малку зејтин.
4. Ги премачкуваме со крем и наросуваме од мелената плазма.
5. Ги сервираме во чинија и врз нив ставаме од кремот и од мелената плазма.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани