Подготовка
Започнуваме со матење на тестото. На почеток ги матиме белките додаваме шеќер и постепено сите останати состојки заедно со жолчките. Мешаме со шпатула и сипуваме во четвртасто тавче за печење. Печете на 180 степени дваесетина мин.
Мус фил
Јацата шеќерот изматете ги и варете ги на пареа додека не добиете густ крем.
Потоа додадете го чоколадото и мешајте додека не се стопи.
Изматете ја слатката павлака и додадете ја во чоколаднот крем кој предходно добро ни е изладен соединета убаво со шпатула.
Тестото хоризонтално поделете го на две. Врз едниот нанесете мус крема па ставете го второто тесто.
Декорирајте со чоколаден прелив кој го добивме откако ги стопивме сите состојки на тивок огин. Со глазурата ги прелеваме коцките и декорираме по желба.
На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани