Прво направете топчиња од урда.
Урдаta згмечете ja со вилушка, додајте јајце, кокос, ше'ер, ванила, густин и промешајте.
Во урдата додајте микс од сушено овошје измешајте.
Со влажни раци направете топчиња и ставете ги во замрзнувач 2 часа.

За пандишпан
Јајцата поделете ги на белки и жолчки.
Белките изматете ги со шеќер. Жолчките изматете ги со ванилата.
Во белките додајте ги жолчките и промешајте. Додајте брашно, какао и пециво промешајте.
Во тава за печење наредете ги топчињата од урда и врз нив истурете го тестото.
Ставете да се пече на 250 степени околу 25-30 минути.
Готовата торта посипете ја со какао или украсете по желба.
Забелеша
Топчињата мора да бидат замрзнати, за кога ќе се печат да не се растекуваат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани