1. Јајцата со 250 гр шекер во прав на тивко се варат во тенџере со дебело дно. Кога ке се затопли сместа се става маргаринот, едно цело чоколадо и околу 400 грама јатки ореви на долго сечени. На тивко се меша сето заедно дури не се задебели убаво односно дури не почнат на лажицата да се лепат сами оревите како корали. Вкусно е уживајте!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани