Посен вегански оброк кој е најдобро да се јаде за појадок, но и како десерт.
Едноставно, брзо и лесно и полно со вкусови.

Користев замрзнати вишни, малинки и јагоди. Малку ги оставив да се одмрзнат и ги изблендирав заедно со бананата која ја дава густината. Поради киселиот вкус на црвеното овошје, по вкус може да се додаде мед или агава сируп.
Пријатно!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани