Испечати

Црвено смуди (сурово, посно, веган)

Црвено смуди (сурово, посно, веган)

Состојки

  • 1 зрела банана
  • 1 рака малинки
  • 1 рака вишни
  • 1 рака јагоди
  • по желба 1 лажица мед или агава сируп

Подготовка

Посен вегански оброк кој е најдобро да се јаде за појадок, но и како десерт.
Едноставно, брзо и лесно и полно со вкусови.

Користев замрзнати вишни, малинки и јагоди. Малку ги оставив да се одмрзнат и ги изблендирав заедно со бананата која ја дава густината. Поради киселиот вкус на црвеното овошје, по вкус може да се додаде мед или агава сируп.
Пријатно!